Страница за проверка на валидността на числата в протокол на СИК за гласуване в страната и чужбина в изборите на 2 април 2023
(Важно: НЕ Е официален протокол на СИК. НЕ служи за записване или изпращане на протокол. НЕ отменя отговорността на СИК за коректен протокол)
от Красимир Гаджоков, Стефан Манов, 2023. Безвъзмездно в обществена полза. Свободно ползване.
Оставете празни кутийките, в които трябва да се попълва нула, или не трябва да се попълва нищо.
С мобилен телефон, за по-голяма видимост: разположете хоризонтално.
Подробно за страницата и как да работите с нея:
Посещението на тази страница и въведената в нея информация не се изпраща/записва никъде.
Стъпка 1: Изберете вид протокол според това в която държава е секцията:
Стъпка 2: Изберете вид протокол според начина на гласуване:
ЧАСТ І
Попълва се преди отваряне на избирателната кутия
СЕКЦИОННАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ УСТАНОВИ:
А. Брой на получените бюлетини по реда на чл. 215 ИК (впишете числото по т. 3 от протокола за предаване и приемане на изборни книжа и материали на СИК)
ДАННИ ОТ ИЗБИРАТЕЛНИЯ СПИСЪК:
1. Брой на избирателите в избирателния списък при предаването му на СИК
Впишете числото по т. 4 от протокола за предаване и приемане на избирателния списък
2. Брой на избирателите, вписани в допълнителната страница (под чертата) на избирателния списък в изборния ден
3. Брой на гласувалите избиратели според положените подписи в избирателния списък, включително и подписите в допълнителната страница (под чертата)
КОНТРОЛИ:
ДАННИ ИЗВЪН ИЗБИРАТЕЛНИЯ СПИСЪК И ИЗВЪН ИЗБИРАТЕЛНАТА КУТИЯ:
4. Бюлетини извън избирателната кутия
а) брой на неизползваните бюлетини
б) общ брой на недействителните бюлетини по чл. 227, 228 и чл. 265, ал. 5, сгрешените бюлетини и унищожените от СИК бюлетини по други поводи (за създаване на образци за таблата пред изборното помещение и увредени механично при откъсване от кочана)
Бюлетините по т. 4, букви „а“ и „б“ опаковайте в отделни пакети и ги надпишете!
ЧАСТ ІІ
Попълва се след попълване на част І и отстраняване на всички вещи и книжа от масата, с изключение на черновата от протокола и след отваряне на избирателната кутия
СЛЕД КАТО ОТВОРИ ИЗБИРАТЕЛНАТА КУТИЯ, СИК УСТАНОВИ:
5. Брой на намерените в избирателната кутия бюлетини
КОНТРОЛИ:
6. Брой на намерените в избирателната кутия недействителни гласове (бюлетини) – броят на недействителните бюлетини е равен на броя на бюлетините, които не са по установен образец за съответния изборен район; в които има вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци; не съдържат два печата на съответната СИК; вотът на избирателя не е отбелязан със знак „Х“ или „V“ и с химикал, пишещ със син цвят; отразеният вот на избирателя не може да бъде установен еднозначно, тъй като знакът „Х“ или „V“ е поставен в квадратчетата за две или повече кандидатски листи или засяга повече от едно квадратче за гласуване; не е отразен вот в нито едно от квадратчетата със знак „Х“ или „V“ с химикал, пишещ със син цвят (празни бюлетини).
7. Общ брой на намерените в избирателната кутия действителни гласове (бюлетини) (сумата от числата по т. 7.1 и т. 7.2)
7.1. Брой на действителните гласове, подадени за кандидатските листи на партии, коалиции и инициативни комитети
7.2. Брой на действителните гласове с отбелязан вот в квадратчето „Не подкрепям никого“
КОНТРОЛИ:
8. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ГЛАСОВЕТЕ ПО КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ
№
Наименование на партия/коалиция/ имената на независимия кандидат
Действи- телни гласове
КОНТРОЛИ:
ЛИСТ 2
ПРИ ПРЕБРОЯВАНЕТО НА ПРЕДПОЧИТАНИЯТА (ПРЕФЕРЕНЦИИТЕ) СЕКЦИОННАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ УСТАНОВИ СЛЕДНОТО:
(в изпълнение на чл. 281, ал. 2 ИК)
9. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПРЕДПОЧИТАНИЯТА (ПРЕФЕРЕНЦИИТЕ) ЗА КАНДИДАТИТЕ ОТ ЛИСТИТЕ НА ПАРТИИТЕ И КОАЛИЦИИТЕ
№
Наименование на партия/коалиция
Брой отбелязани предпочитания (преференции) за всеки кандидат на партия/коалиция
КОНТРОЛИ:
ЛИСТ 2.2
ПРИ ПРЕБРОЯВАНЕТО НА ПРЕДПОЧИТАНИЯТА (ПРЕФЕРЕНЦИИТЕ) ОТ ГЛАСУВАНЕТО С БЮЛЕТИНИ ОТ МАШИННО ГЛАСУВАНЕ СЕКЦИОННАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ УСТАНОВИ СЛЕДНОТО:
(в изпълнение на чл. 281, ал. 2 ИК)
10. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПРЕДПОЧИТАНИЯТА (ПРЕФЕРЕНЦИИТЕ) ЗА КАНДИДАТИТЕ ОТ ЛИСТИТЕ НА ПАРТИИТЕ И КОАЛИЦИИТЕ
№
Наименование на партия/коалиция
Брой отбелязани предпочитания (преференции) за всеки кандидат на партия/коалиция
КОНТРОЛИ:
Броят на предпочитанията (преференциите) за всеки кандидат се вписва с цифри в клетката (правоъгълника) под колонката със съответния номер на кандидата от листата на партията/коалицията.
Броят на гласовете за партията/коалицията без отбелязано предпочитание (преференция) се вписва с цифри в клетката (правоъгълника) под надписа „без преференции“. За целта от броя на действителните гласове за партията/коалицията се изважда сумата на всички подадени предпочитания (преференции).
Тази страница извършва автоматична проверка на съответните контроли, намиращи се в протокола. Същите тези контроли са изредени и по-долу за справка. Проверката им е изискване към СИК при определяне на изборните резултати:
версия 2023-03-19-r01
Как се работи със
Страница за проверка на валидността на числата в протокол на СИК в изборите на 2 април 2023
Нужда и цел
Целта на тази уеб-страница е да предостави възможност за автоматична и бърза проверка на валидността на данните, попълвани в протокол на СИК.
Правилата за тази проверка за валидност са формулирани в методическите указания на ЦИК, както и в самия образец на протокола. Ръчното им следване забавя значително, а понякога обърква.
Авторите препоръчват използването на тази страница след като СИК попълни протокола-чернова по чл. 273 ал. 4 и преди пренасянето на данните от него в официалния протокол-белова.
Такава предварителна проверка ще помогне за избягване на грешки.
Как се работи със страницата
Страницата е направена да изглежда максимално близко до оригиналния протокол. Изключени са частите от оригиналния формуляр на протокола, които не са свързани с изчисляване на контроли.
Попълва се само в сините кутийки.
Проверката на валидността на числата се прави с натискането на зеления бутон "Провери", който е винаги видим в горния ляв ъгъл на страницата (може да бъде използван по всяко време).
Ако числото, което трябва да попълните в дадена кутийка е 0 ("нула"), то може да я оставите празна с цел улесняване на работата. Тези кутийки ще бъдат ще бъдат попълнени автоматично с 0 ("нула") при натискане на бутона "Провери".
В реалния, хартиен протоколзадължително отбележете 0 ("нула") в съответните полета, защото такова е изискването на методическите указания на ЦИК.
Няма изискване за попълване на "нула" в таблиците за преференции по т.9 и т.10 в протоколите за страната.
Резултат от проверката: Ако при автоматичната проверка бъдат открити нарушения на контролните механизми за взаимозависимост и логика, зададени от ЦИК, ще бъде показан надпис, обясняващ детайлно кои механизми са нарушени и насочващ към местата в протокола, където те са описани.
Уточнения
След попълване на числа,не презареждайте страницата (попълненото ще се загуби).
Поправяйте посочените за грешни или липсващи числа и натискайте отново бутона "Провери" за да извършите следваща проверка.
Работа с мобилен телефон: заради спазването формата на оригиналния протокол, ширината на страницата в частта за партии и преференции (ако има такива) е по-голяма от ширината на стандартен мобилен телефон.
Препоръчваме след като заредите страницата, да завъртите мобилния телефон в хоризонтално положение.
Страница може да работи без да има връзка към интернет:
а) от компютър: докато имате интернет, заредете страницата в браузър. От браузъра си изберете File - Save As на желано от вас място. Когато нямате интернет, отворете запазената така страница (с който и да е браузър).
б) от мобилно устройство: докато имате интернет, заредете страницата в браузър. От браузъра си изберете опцията да запазите страницата в "Reading List". Когато нямате интернет, отворете така запазената страница от "reading List" на същия браузър.
Технически детайли
Въведената на страницата за проверка на протоколи информация не се изпраща/записва никъде (налична е само на екрана, докато страницата бъде затворена).
Обмислено и целенасочено са следвани следните изисквания:
Целият програмен код се изпълнява изключително и само в браузъра на използващия страницата.
Кодът може да се види с щракане с десен клавиш върху страницата и избор на View Page Source.
Кодът е разработен е изцяло от авторите и ползва само вградените във всеки браузър възможности на програмния език Javascript и документните технологии HTML и CSS.
Кодът не ползва никакви външни модули или технологии, които не са вградени в браузърите.
Поради този конкретен начин на техническо изпълнение, страницата не може да създаде никакви допълнителни заплахи от гледна точка на киберсигурността на сайта/сървъра, на който бъде инсталирана.
Единствената комуникация между браузъра на ползващия страницата и сървъра е първоначалното й зареждане.
На оригиналният сайт, където е публикувана от авторите ( http://izbori.s3-website.ca-central-1.amazonaws.com ) работата със страницата не събира/обработва данни нито за посещенията ("log" - изрично е изключен), нито лични данни, нито данни за компютъра, ползващ страницата.
Автори и ползване
Автори: инж. Красимир Гаджоков (консултант по интернет технологии), инж. Стефан Манов (член на Обществения съвет към ЦИК), 2023. Направенo по доброволна инициатива и напълно безвъзмездно. Свободно ползване/копиране при условие да бъдат посочени имената на авторите и оригиналния сайт.